Na blogu

wtorek, 18 sierpnia 2020

Wrotycz pospolity ( Tanacetum vulgare L.) - zioło zakazane

 


Wrotycz - dawniej był bardzo często stosowany jako napar przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Przestano go stosować powszechnie po odkryciu substancji szkodliwej w nim zawartej. 

Co zawiera?

Przede wszystkim zawiera szkodliwą substancję tujon (ok. 70%), który w większych ilościach powoduje zatrucia, przekrwienie narządów wewnętrznych, poronienia. Dlatego nie jest zalecany kobietom w ciąży, karmiących piersią i dzieciom.

Gdzie występuje?

Znaleźć go można powszechnie na terenie całej Polski. Rośnie na polach, miedzach, na skrajach lasów, na brzegach rzek, nasypach kolejowych, przydrożach.

Co zbieramy i kiedy?

Wrotycz zbieramy od lipca do września. Surowcem są żółte koszyczki kwiatowe.



Jak działa wrotycz?

- odwar stosuje się obecnie wyłącznie zewnętrznie do zwalczania pasożytów , wszy, świerzbu. Stosowany na trądzik, ropnie, wypryski, czyraki, liszaje.

- jest skutecznym preparatem na komary, kleszcze. W ogrodnictwie stosowany do zwalczania szkodników, mszyc.

- wewnętrznie (w odpowiednich ilościach i pod ścisłym nadzorem) jako napar poprawia trawienie, wspomaga wydzielanie żółci, zwalcza pasożyty (owsiki, glistę ludzką), działa przy alergii, nowotworach, stanach depresyjnych, zaburzeniach krążenia w mózgu, sercu i kończynach.



Jakie ma zastosowanie w kuchni?

- jest stosowany w niewielkich ilościach jako przyprawa do ciężkostrawnych potraw - tłustych mięs, dań z fasoli, grzybów, jaj.



Wrotycz idealnie nadaje się na suszone bukiety, a dodatkowo chroni przed komarami i kleszczami. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie w zielonym ogródku!

     Witajcie w zielonym ogródku. Zapraszam Was do wycieczki po ogrodzie pełnym ziół, po łące pełnej cudnych roślin, po sadzie z dojrzałymi ...