Na blogu

wtorek, 11 sierpnia 2020

Lawenda lekarska (Lavandula officinalis) - spokój i wyciszenie

 



Lawenda lekarska - któż o niej nie słyszał. Kto nie kojarzy zapachu lawendy. Uspokajająca, wyciszająca roślina, która staje się coraz bardziej poszukiwana. W dodatku jej piękne odcienie fioletu dodają uroku każdej kompozycji.

Co musimy o niej wiedzieć?

Lawendowy olejek eteryczny jest najbardziej wartościowym produktem. Kwiaty lawendy zawierają bardzo dużą ilość garbników (ok 12 procent).

Co zawiera?

1) triterpeny,
2) kumaryny,
3) fitosterole,
4) antocyjany,
5) kwasy organiczne,
6) sole mineralne,
7) linalol, borneol, cyneol, geraniol, furfurol, pinen - to znajdziemy w olejku eterycznym.

Gdzie występuje?

Naturalnie gatunek występuje w państwach basenu Morza Śródziemnego. Natomiast w Polsce jest on uprawiany. Lawenda bardzo dobrze zaklimatyzowała się u Nas i coraz częściej można ją znaleźć w przydomowym ogródku.

Co zbieramy i kiedy?

Surowcem jest tu kwiat lawendy. Kwiaty zbieramy w lipcu i sierpniu gdy lawenda zaczyna kwitnąć.


Jak działa?

- OLEJEK LAWENDOWY - stosuje się w nieżycie i zakażeniach oskrzeli, w stanach nerwicowych i sytuacjach spowodowanych stresem. Jest dobrym lekiem na przeziębienie, astmę, kaszel, zapalenie migdałków, krtani, płuc. Pomocny przy grypie. Łagodzi depresje, regeneruje system nerwowy. Ma właściwości bakteriobójcze, antyseptyczne, relaksujące. zapobiega gromadzeniu się płynów w organizmie. 

- NAPAR , HERBATKA - stosowana w przypadku infekcji żołądka i jelit skutkujących wymiotami.. Obniża gorączkę, ułatwia gojenie się ran, zmniejsza tworzenie się blizn. Oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn.Działa uspokajająco i ułatwia zasypianie.

- SUSZONY KWIAT LAWENDY - stosowany jako środek przeciw wszom, włożony w woreczku do szafy pomaga uchronić się przed molami, jest idealny do kąpieli, można nim aromatyzować pościel. Stosowany do produkcji perfum, odświeżaczy powietrza, kremów, mydełek czy balsamów. Aromat lawendy relaksuje, zmniejsza uczucie zmęczenia.

Lawenda w ogródku świetnie odstrasza komary i kleszcze. Jej zapach pomaga pozbyć się niechcianych owadów, a przyciąga te pożyteczne np. pszczoły.

W dodatku lawenda idealnie nadaje się na suszone bukiety.

Jakie ma zastosowanie w kuchni?

- Jest dodatkiem do ziół prowansalskich, może służyć jako przyprawa aromatyzująca potrawy (mają lekko gorzkawy smak i korzenny aromat),

- suszony kwiat lawendy zmieszany z innymi przyprawami nadaje się do zup (np. zupa rybna) i sosów (baranina, mięsa duszone),

- można z niej robić nalewki lecznicze, wina czy aromatyzowane octy winne,

- kwiaty stosowane są także do dekoracji deserów.


P.S. Ja lawendę najczęściej stosuje do ozdób, robienia suszonych bukietów i wrzucam ją do szafy, najczęściej do pościeli w woreczku. Siedząc czasem na balkonie czy na tarasie dodaję suszone kwiaty lawendy do świeczki czy wrzucam do podgrzewacza (tealight'a). Unosi się wtedy wokół nieziemski aromat i w dodatku odstrasza owady gryzące.


A Wy do czego najczęściej stosujecie lawendę?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie w zielonym ogródku!

     Witajcie w zielonym ogródku. Zapraszam Was do wycieczki po ogrodzie pełnym ziół, po łące pełnej cudnych roślin, po sadzie z dojrzałymi ...