Na blogu

sobota, 15 sierpnia 2020

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) - nie taki pospolity

 


Krwawnik - takie pospolite ziele. Spotkać je można praktycznie wszędzie. Uważane bardzo często za chwast, natomiast posiada wiele cennych właściwości leczniczych, które znajdziecie poniżej.

Co musimy o nim wiedzieć?

Nazywany inaczej rannik, tysiąclist, złotnia, sierpownik. Stosowany od dawien dawna. Przede wszystkim krwawnik oczyszcza organizm i przyspiesza gojenie się ran. Dawniej robione było piwo na bazie krwawnika. Dzięki substancji achilleina pobudza wydzielanie soku żołądkowego ułatwiając trawienie.

Co zawiera?

1) olejki eteryczne (cyneol, azulen),
2) flawonoidy,
3) garbniki,
4) kwasy organiczne,
5) żelazo,
6) cynk,
7) siarkę,
8) mangan.

Gdzie występuje?

Rośnie na łąkach, zboczach, przydrożach, miedzach, skrajach lasów na terenie całej Polski. Znajdziemy go na suchych stanowiskach.

Co zbieramy i kiedy?

Surowcem jest kwiatostan utworzony z koszyczków białych kwiatów i górna część pędów. Zbierany jest od czerwca do września.



Jak działa?

- zewnętrznie - okłady w stanach zapalnych błon śluzowych i skóry, na źle gojące się rany, do płukania jamy ustnej i gardła, do pielęgnacji skóry twarzy - jest świetnym środkiem dezynfekującym.

Ja bardzo często stosuje inhalacje z krwawnika - pomagają w oczyszczeniu dróg oddechowych, a dodatkowo skutecznie oczyszczają skórę. Cera staje się gładka i odżywiona.

- wewnętrznie - lek, który bardzo dobrze działa na hemoroidy i krwawienia z przewodu pokarmowego, stosowany w chorobach układu pokarmowego - wrzodach żołądka, jelita grubego, żylakach odbytu. Działa przy zapaleniach skóry, śluzówek, upławach, pasożytach , działa wykrztuśnie, poprawia przemianę materii. Krwawnik hamuje także krwawienia w płucach. Poprawia apetyt i trawienie, zwiększa przepływ żółci, działa moczopędnie i wiatropędnie. 

Moja babcia mi kiedyś powiedziała - "Pij krwawnik, bo to pomaga na te wiesz, nasze sprawy, sprawy kobiece" - i rzeczywiście zadziałał.

Jakie ma zastosowanie w kuchni?

- jest dodatkiem do past twarogowych, sałatek, placków ziemniaczanych, past jajecznych,

- dodawany do ciast, octu i masła,

- może być dodany do świeżych wyciskanych soków i koktajli,

- jako przyprawa do wegetariańskich dań.




Krwawnik pięknie nadaje się do letniego bukietu. Czuć w domu świeży zapach ziół. Chociaż u mnie najczęściej takie bukiety lądują w ciemne, suche miejsce na zapasy zimowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witajcie w zielonym ogródku!

     Witajcie w zielonym ogródku. Zapraszam Was do wycieczki po ogrodzie pełnym ziół, po łące pełnej cudnych roślin, po sadzie z dojrzałymi ...